Важливе місце в роботі кафедри належить виховній роботі викладачів серед студентів, що спрямована на формування у них моральних якостей, громадської активності та відповідальності за долю України, дбайливого ставлення до національного багатства країни, любові до рідної мови.

При плануванні виховної роботи наставники передбачають вивчення здібностей студентів кураторських груп до навчання; ставлення до обраної спеціальності та плани на майбутнє; стан навчальної дисципліни та критерії вихованості студентів; а також приділяють належну увагу студентам-сиротам. Пріоритетним у виховній роботі зі студентами викладачів кафедри є реалізація особистісно орієнтованого підходу в навчально-виховному процесі, залучення молоді до національної та світової культури, збереження морального та фізичного здоров’я молодого покоління, виховання патріотизму, громадських якостей особистості, забезпечення педагогічних умов для соціалізації студентів, виховання в них життєвої компетентності.

Викладачами кафедри проводяться обговорення заходів, спрямованих на забезпечення високого рівня здоров'я людей, їх творчого довголіття, усунення причин захворювань, поліпшення умов праці, побуту і відпочинку населення, охороні навколишнього середовища, пропаганді здорового способу життя. Систематично проводяться обговорення підсумків успішності і дисципліни студентів в групах. Студенти кураторських груп активно залучаються до виховних та благодійних заходів, зорганізованих на кафедрі та в університеті в цілому.

 У квітні 2024 року здобувачі вищої освіти 3 та 4 року навчання  фармацевтичного факультету побували на екскурсії у селі Липники (Львівська область, Пустомитівський район) на банановій фермі. На цій фермі зростає 30 видів екзотичних рослин. На великій площі, облаштованій під вимоги теплолюбних дерев, ростуть не лише банани, а й кавові дерева, кумквати, інжир, ананас, цитрусові та папая. 

Здобувачі вищої освіти  3 та 4 курсів фармацевтичного факультету із викладачами кафедри побували на  банановій фермі у с. Липники (2024рік)

Доброю традицією стали екскурсії студентів фармацевтичного факультету та  викладачів кафедри фармакогнозії з медичною ботанікою на чолі з завідувачем, професором Світланою Марчишин до ботанічного саду Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького.  

14 жовтня 2023 року у рамках навчальної практики з фармакогнозії студенти 3 курсу фармацевтичного факультету ознайомилися із декоративними, лікарськими, тропічними і субтропічними видами рослин, які зростають на території ботанічного саду. 

Здобувачі вищої освіти фармацевтичного факультету із викладачами кафедри фармакогнозії під час екскурсії у Львові (2023 рік)

Студенти-третьокурсники під час відвідин аптеки-музею  у м. Львів (2023 рік)

Студенти фармацевтичного факультету у ботанічному саду Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького (2023 рік)

7 травня 2023 року здобувачі вищої освіти ІІІ, ІV курсів фармацевтичного факультету ТНМУ разом з викладачами кафедри фармакогнозії з медичною ботанікою на чолі з завідувачем, професором Світланою Марчишин відвідали ботанічний сад Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького. Це єдиний в Україні спеціалізований сад лікарських рослин, який був закладений у 1929 році відомим польським, українським вченим, ботаніком, засновником кафедри фармакогнозії та ботаніки Львівського медичного інституту, доктором філософських наук, професором Тадеушем Вільчинським.

Львівський ботанічний сад входить до складу природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання, щодо якого встановлено особливий режим охорони, відтворення та використання. Він є базою навчальної практики студентів фармацевтичного факультету ЛНМУ і використовується для вивчення, збереження і збагачення ресурсів лікарських і декоративних рослин.

Директор ботанічного саду, кандидат фармацевтичних наук, доцент Ростислав Гулько провів цікаву і змістовну екскурсію для гостей з Тернополя, познайомив їх з колекціями і експозиціями деревних, чагарникових і трав’янистих рослин, показав тропічні і екзотичні рослини, які вирощуються у оранжереї саду.

Директор ботанічного саду, кандидат фармацевтичних наук, доцент Ростислав Гулько проводить екскурсію для здобувачів вищої освіти Тернопільського національного медичного університету (2023 рік)

Здобувачі вищої освіти фармацевтичного факультету із викладачами кафедри фармакогнозії під час екскурсії у Львові (2023 рік)

27 жовтня 2022 року з нагоди свята Покрови Пресвятої Богородиці, 80-річчя з Дня створення УПА та Дня захисників і захисниць України у Тернопільському національному медичному університеті відбувся традиційний благодійний ярмарок. У цей чудовий осінній день корпуси закладу були переповнені учасниками та організаторами з числа викладачів та студентів. На другому та третьому поверсі адмінкорпусу пропонували свої смаколики стоматологічний та медичний  факультети.  Фармацевти теж не пасли задніх і за дві години ярмарку зуміли зібрати рекордну суму – 17005 грн. Представники ННІ медсестринства розгорнули ярмаркове дійство на подвір’ї свого навчального корпусу. Медянички та вишукані торти, тістечка і канапки, гостренькі закуски та інші витребеньки  – усе було надзвичайно смачним та вишукано оформленим. Відвідувачам пропонувалися навіть патріотичні прикраси, виготовлені власноруч, та участь у чайній церемонії. 

Однак справжньою родзинкою стала виставка предметів домашнього вжитку та українського строю з приватної колекції викладачки ТНМУ Орисі Смачило. Також завідувач відділу нової та новітньої історії Тернопільського обласного краєзнавчого  музею Володимир Пукач розгорнув експозицію, яка демонструвала особисті речі та інші артефакти часів УПА, розповів про воєнні реалії того часу.   

29 вересня 2022 року доц. І. С. Дахим із кураторською групою ФФ - 406 відвідали концерт «МИ Є»!, який відбувся завдяки сприянню та підтримці адміністрації Тернопільського Національного медичного університету імені І. Я. Горбачевського.

Зліва направо: доц. І. С. Дахим та студенти ФФ-406 групи: А. А. Кліменчук, А. В. Самолюк, О. С. Саврань,          Л. П. Зеленюк, А. В. Веселовська (2022 рік) 

Звучали твори Юрія Шевченка, Олександра Гоноболіна, Володимира Пасічника, Ганни Гаврилець, Олени Лущик – сучасні, пронизливо тремтливі, різко викличні. Не втратили любов до традиційної «естрадної» музики 1970-х, що втілилась у джазових мотивах М. Копилевича та А. Горчинського, карпатських ритмах, які «вловили» Р. Бабич та В. Матвійчук. Але основним емоційним вибухом, сплеском, відкриттям стала фантазія на тему пісень гурту «Океан Ельзи» для камерного оркестру Богдани Фроляк. За диригентським пультом працював Андрій Аркуша, ведучою програми була Олена Лайко. 

18 лютого 2022 року відбулася зустріч з директором релігійного видавництва «Святих Володимира та Ольги», рицарем Міжнародної громадської організації «Суверенний рицарський орден Христа Спасителя», кандидатом біологічних наук Володимиром Панчишиним – автором книги «Ангели небесної сотні» в читальній залі бібліотеки Тернопільського національного медичного університетуімені І. Я. Горбачевського. У заході взяли участь студенти 4-го курсу фармацевтичного факультету та доцент кафедри фармакогнозії з медичною ботанікою Альона Савич.

Презентація книги Володимира Панчишина «Ангели небесної сотні»

до Дня пам'яті Героїв Небесної Сотні (2022 рік)

19 вересня 2019 року усі викладачі кафедри разом із кураторськими групами взяли участь у святкуванні дня фармацевтичного працівника в актовій залі ТНМУ.

Викладачі та студенти кураторських груп зібрались разом в актовій залі ТНМУ для святкування 20-річчя  заснування Дня фармацевтичного працівника  (2019 рік)

Доц. Дахим І. С. із кураторською групою під час святкування Дня фармацевтичного працівника (2019 рік)

Національно - патріотичне виховання

Національно-патріотична  виховна діяльність викладачів кафедри, спрямована на формування у студентів почуття доброго відношення до Батьківщини та до представників спільних культур або країн. Таке виховання включає розвиток любові до України, національної самосвідомості й гідності; дбайливе ставлення до рідної мови, культури, традицій; інтерес до міжнаціонального спілкування; прагнення праці на благо рідної країни, її народу.

Мета патріотичного виховання конкретизується через систему таких виховних завдань:

- утвердження в свідомості і почуттях особистості патріотичних цінностей, переконань і поваги до культурного та історичного минулого України;

- виховання поваги до Конституції України, Законів України, державної символіки;

- усвідомлення взаємозв’язку між індивідуальною свободою, правами людини та її патріотичною відповідальністю;

- сприяння набуттю дітьми та молоддю патріотичного досвіду на основі готовності до участі в процесах державотворення, уміння визначати форми та способи своєї участі в життєдіяльності громадянського суспільства, спілкуватися з соціальними інститутами, органами влади, спроможності дотримуватись законів та захищати права людини, готовності взяти на себе відповідальність, здатності розв’язувати конфлікти відповідно до демократичних принципів;

- формування толерантного ставлення до інших народів, культур і традицій;

- утвердження гуманістичної моральності як базової основи громадянського суспільства;

- культивування кращих рис української ментальності - працелюбності, свободи, справедливості, доброти, чесності, бережного ставлення до природи;

- формування мовленнєвої культури.

Проведення зустрічей із кураторськими групами ФФ-306 та ФФ-303: зліва -  доц. І. С. Дахим, справа - доц. М.І. Шанайда (2021 рік)

Доц.  І.З. Кернична проводить зустріч із кураторською групою ФФ-307 (2021 рік)

Доц.  М. І. Кернична на зустрічі із кураторською групою (2019рік)

На зустрічах з кураторськими групами: зліва -  асист. Л. В. Слободянюк, справа - доц. Дахим І.С.  (2018 рік)

Доц. Кернична І.З. (фото зліва) та доц. Шанайда М.І. (фото справа) на зустрічі з кураторськими групами (2018 рік)

Із студентами прикріплених груп фармацевтичного факультету постійно проводяться бесіди, присвячені пам'яті загиблих на Майдані героїв Небесної сотні та обговорення ситуації в зоні АТО. Разом із студентами кураторських груп було переглянуто фільм «Кіборги» у актовій залі ТДМУ, долучалися та допомагали ліпити вареники для захисників на передовій, неодноразово збирали речі та засоби гігієни, «великодні кошики» та передавали на передову.

Збір Великодніх кошиків студентами кураторської групи ФФ-207 ветеранам університету (2021 рік)

Приготування вареників для воїнів АТО (2017 рік)

Збір великодніх кошиків для воїнів АТО (2017 рік)

Під час благодійного ярмарку, зорганізованого в ТДМУ за активної участі студентів кураторських груп та викладачів-наставників кафедри (2018 рік)

 Інтелектуально-духовне виховання

Формування сумлінного ставлення до виконання обов’язків студента, свідомого дотримання дисципліни, сумлінного ставлення до навчання, розвиток пізнавального інтересу, творчої активності, мислення, виховання потреби самостійно здобувати знання та готовності до застосування знань, умінь у практичній діяльності, реалізація особистісного життєвого вибору та побудова професійної кар’єри на основі здібностей і знань, умінь і навичок, розвиток творчості студентів, заохочення до наукової та дослідницької діяльності, а також формування основних духовних цінностей особистості, - основна мета інтелектуально-духовного виховання.

З ініціативи завідувача кафедри фармакогнозії з медичною ботанікою професора Світлани Марчишин 7 березня 2024 року відбувся поетичний вечір «Рослинний світ у творчості Тараса Шевченка», підготовлений доцентами Іванною Керничною та Марією Шанайдою. Студенти 2 і 3 курсів фармацевтичного факультету декламували вірші великого Кобзаря, у яких згадуються лікарські рослини. Тарас Григорович Шевченко добре знав і любив рослинний світ України. У його творах згадується понад 80 видів рослин української флори. Особливою пошаною користувалися в нього калина, верба, барвінок, дуб, тополя, явір, терен, жито, пшениця та ін. Рослини у поезіях Шевченка символізують рідний край, дитинство, людську красу, мужність, сум, радість, а з іншого боку – зраду та байдужість. Студенти не тільки читали поезії, але й розповідали про лікувальні властивості кожної рослини, згаданої у віршах. 

Викладачі кафедри та здобувачі вищої освіти 3 та 4 року навчання під час святкування 210 річниці від дня народження Тараса Григоровича Шевченка (2024 рік) 

Колектив кафедри фармакогнозії з медичною ботанікою у березні 2017 р. долучився до святкування Шевченківських днів, які традиційно проводяться у ТДМУ, зорганізувавши лірично-поетичний вечір «Рослинний світ України у творчості Тараса Шевченка».

Під час святкування лірично-поетичного вечора «Рослинний світ України у творчості Тараса Шевченка» (березень 2017 року)

Викладачі кафедри систематично проводять зустрічі з кураторськими групами, відвідують гуртожиток, ходять на вистави у Тернопільський обласний академічний драматичний театр ім. Т.Г. Шевченка.

Доц. Дахим І. С. із студентами кураторської групи під час відвідування Тернопільського обласного драматичного театру (2017 рік)

Викладачі кафедри разом із кураторськими групами відвідали музей-садибу М.І.Пирогова, який  відноситься до найважливіших об'єктів культурної спадщини України і займає особливе місце у внутрішньому і міжнародному туризмі. Музей був відкритий 9 вересня 1947 року у колишній родинній садибі М.І. Пирогова Вишня.

Об’єктами музейного комплексу є півтораповерховий будинок і аптека, які споруджені М.І. Пироговим у 1866 році, та церква-некрополь, будівництво якої завершено у 1885 році. З 1882 року тут покоїться набальзамоване тіло М.І. Пирогова.

Мали також нагоду відвідати «Історико-меморіальний комплекс пам’яті жертв фашизму».  Матеріали комплексу містять достовірну інформацію про історію створення ставки Адольфа Гітлера «Вервольф», її значення та вплив на події війни, жахи окупації, мужній спротив місцевого населення.

Екскурсія у Національний музей-садибу М.І. Пирогова (м. Вінниця, 2017 рік)

Під час відвідин зі студентами кураторських груп меморіального комплексу пам'яті жертв фашизму (2017 рік)

  Викладачі кафедри на зустрічі із кураторськими групами (2016 рік)

Асист. Дахим І.С. разом із студентами кураторської групи на благодійному ярмарку солодощів (2016 рік)

 Естетично-екологічне виховання

Прагнення берегти, примножувати дари природи, формувати вміння і навички бережливого ставлення до оточення, навчитися жити у гармонії з природою – є основною метою естетично-екологічного виховання. Естетична краса природи сприяє формуванню моральних почуттів обов'язку і відповідальності за її збереження, спонукає до природоохоронної діяльності. Здійснюється вона на всіх етапах при вивченні дисциплін кафедри.

Кожного року співробітники кафедри організовують цікаві навчально-виховні екскурсії у різні куточки України. Зокрема, студенти разом із викладачами відвідали ботанічний сад Львівського національного медичного університету та аптеку-музей м. Львова, дендропарк у м. Хоростків, замки Львівщини, побували в Олеському, Підгорецькому та Золочівському замках. У червні 2010 року проф. Марчишин С.М. була організована поїздка до Києва у Національний ботанічний сад ім. М. М. Гришка. У травні 2015 року студенти та викладачі кафедри відвідали Кременецький ботанічний сад. До поїздки долучилися викладачі та лаборанти кафедри. Поїздка мала як навчальний, так і виховний аспекти.

Доц. Демидяк О. Л. зі студентами під час екскурсії у ботанічному саду м. Києва (2019 рік)

На екскурсії у дендропарк м. Хоросткова (2016 рік)

Під час відвідин ботанічного саду у м. Київ (2015 рік)

Робота з іноземними студентами

Виховна робота із студентами інших країн спрямована на розвиток та організацію міжкультурного діалогу, що передбачає адаптацію студента-іноземця до нових умов життя і здобуття освіти. Завданнями цього двохстороннього діалогу ознайомити іноземців з нормами і правилами, які діють у нашому суспільстві,  допомогти їм адаптуватися до нових умов життя та навчання, сформувати професійні  уміння і навички в обраній сфері діяльності, реалізувати творчі можливості студентів.

Студенти іноземці фармацевтичного факультету разом із викладачами проводять бесіди про культуру та звичаї різних країн, екскурсії краєвидами м. Тернополя та інших куточків України. Неодноразово студенти-іноземці виконували наукові дослідження під керівництвом викладачів кафедри, доповідали на наукових конференціях, відвідували драматичний театр, брали участь в екскурсіях.

Залучення студентів-іноземців до культурних цінностей (2016 р.) 

Трудове виховання

Робота із студентами на кафедрі спрямована на формування у студентів готовності до засвоєння знань, умінь і навичок та застосовування отриманих вмінь на навчальній практиці, під час екскурсій, в догляді за лікарськими рослинами на ділянках НОК «Червона калина».

Викладачі кафедри у рамках навчально-польової практики разом із вітчизнями та іноземними студентами навчаються щорічно доглядати за ділянками лікарських рослин у НОК «Червона калина», збирати лікарську рослинну сировину, бережно ставитися до флори України.

Моральне виховання

Моральне виховання базується на таких принципах:

Студенти кураторських груп кожного року долучаються до акцій милосердя і допомоги потребуючим, які проводяться разом із Червоним хрестом до свята Миколая, «Серце до серця» тощо. На базі університету створена волонтерська служба ТНМУ. Серед студентів найактивнішу участь беруть у роботі саме студенти фармацевтичного факультету. Студенти-волонтери відвідують одиноких людей похилого віку, допомагають їм у побуті, надають медичну допомогу.  Про роботу волонтерського руху в університеті було висвітлено у газеті «Медична академія» № 23 (280) від 11 грудня 2010 р.  Студенти-волонтери також були залучені до роботи з одинокими громадянами Тернополя у центрі соціального захисту; ними були підготовлені та прочитані лекції, матеріали у вигляді рефератів та відеофільмів.

Флешмоб присвячений дню сім'ї (2018 рік)

Благодійна діяльність, волонтерство

Запорукою формування висококваліфікованого фахівця є поєднання професійних якостей із високодуховними та моральними цінностями. Основною метою  волонтерського руху ТНМУ є проведення благодійних акцій, формування таких якостей, як: доброта, любов, вміння слухати, розуміння потреб самотньої людини, здатність до співчуття, терпіння, порядність, толерантність, відповідальність, комунікабельність, творчий підхід до роботи.

Основним спрямуванням волонтерської роботи студентів фармацевтичного факультету та викладачів кафедри  є допомога захисникам у зоні бойових дій, а також організація і проведення різних  акцій, проектів, благодійних ярмарків для збору коштів, які спрямовані на допомогу потребуючих, а також збір і поширення інформації, проведення соціально-культурних заходів, участь у соціальних проектах; комунікативну діяльність.

Навесні щороку студенти нашого університету беруть участь у акціях милосердя «Серце до Серця» - збір коштів для дітей з фізичними вадами, акція разом із Червоним хрестом «Квітка добра і милосердя» (вимірювання артеріального тиску), акціях присвячених підтриманню здоров’я та профілактики захворювань.

До нас надійшли листи від благодійної організації «Містечко Милосердя Святого Миколая» із смт. Дубове, Тячівського району, Закарпатської області,  настоятелькою якої є сестра Марія. Під її опікою є діти із складними життєвими обставинами та непростою долею. Маленька дворічна Єлизавета також просила у святого Миколая звичайні прості речі: курточку, чобітки, колготки, а також ведмедика. Куратори кафедри фармакогнозії з медичною ботанікою доц. Кернична І.З. та доц. Шанайда М.І. разом із своїми студенти ФФ-101 та ФФ-503 груп, долучилися до акції та відправили дівчинці подарунки, поділившись своїми враженнями: «нам було дуже цікаво стати помічниками  Святого Миколая, щоб зберегти свято діткам та подарувати їм  емоції.  На жаль, зараз не всі  мають можливість відчути справжнє свято. Звичайно, ми не в змозі допомогти усім, але все ж таки, вирішили подарувати одній дівчинці радість і тепло у цей день».

Здобувачі вищої освіти  групи ФФ-101  та ФФ-503 підготували подарунки до Дня Святого Миколая (2023 рік)

У листопаді 2020 року викладачами кафедри фармакогнозії разом із іншими колегами фармацевтичного факультету була організована матеріальна допомога літнім людям будинку Милосердя Святої Вероніки  с. Петриків, де є  згромадження Служебниць Господа і Діви Марії з Матара. Нами було зібрано близько 10 тис. гривень. Частину коштів ми потратили на придбання ліків, які потребують 11 пацієнтів  різного ступеня важкості, котрими опікуються сестри-монахині, а також було закуплено фрукти і продукти харчування (масло, сир, плавлені сирки, рибу тощо).  Частину коштів, що залишилася передали особисто сестрі Марії.  

Доцент кафедри Кернична І. З. під час зустрічі із сестрами-монахинями у будинку Милосердя Святої Вероніки  с. Петриків (2020 рік)

У грудні 2020 року до свята Миколая викладачі та студенти кураторських груп долучилися до акціі милосердя і придбали подарунки, солодощі, фрукти для дітей - сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування! Неймовірні емоції і радість від отриманих подарунків були у Владислава та Кирила і їхніх рідних! 

Викладачі та студенти взяли участь у зборі коштів та подарунків дітям-сиротам під час благодійної акції (2020 рік)

До Дня святого Миколая студенти та викладачі прийняли активну участь у зборі дитячого одягу, книжок та іграшок для дітей-сиріт області під час благодійної акції «Подарунок від Миколая» (2018 рік). Разом із греко-католицькою церквою м. Тернополя у грудні студенти щороку до свята Миколая готують та роздають подарунки.

Участь студентів у благодійній акції "Подарунок від Миколая" (2018 рік)